Kremsa Digital

10 AI nástrojov na tvorbu social media contentu

15.05.2024

10 AI nástrojov na tvorbu social media contentu

V dnešnom digitálne riadenom svete, v ktorom neustále rastie dopyt po čerstvom a pútavom obsahu, sa prítomnosť umelej inteligencie (AI) pri vytváraní obsahu sociálnych médií ukázala ako zásadná zmena. Nástroje na vytváranie obsahu AI síce nedokážu nahradiť ľudský faktor – ale pomáhajú kreatívcom a marketérom šetriť čas a využívať svoje zručnosti na strategickejšie aspekty tvorby obsahu.

Ako teda znie text pripravený priamo ChatGPT? Takto:

Od generovania personalizovaných príspevkov až po optimalizáciu reklamných kampaní AI prináša revolúciu do spôsobu, akým vytvárame a spravujeme obsah na platformách sociálnych médií.

Dáva to zmysel? Úplny. Je to k veci? Je! Ale nám tam chýba „človečina”. Presne tá, ktorú len človek človeku vie dať. 🙂 A preto, kolegovia copywriteri, dizajnéri, marketéri: nepanikárte! Umelá inteligencia nám môže pomôcť urobiť viac a efektívnejšie, ale náš rukopis je stále potrebný.

Nuž, a tak sme si aj nad tento článok opäť raz poctivo sadli a pripravili pre vás zhrnutie o AI nástrojoch na vytváranie obsahu. Tie sa však neustále menia, a preto ak sa k tomuto článku dostanete o rok, realita bude zrejme iná. 🙂

Pochopenie AI pri vytváraní obsahu sociálnych médií

Nástroje AI na vytváranie obsahu vytvárajú textový alebo vizuálny obsah pomocou technológie umelej inteligencie založenej na písomných výzvach.

Bežné príklady nástrojov na vytváranie obsahu AI zahŕňajú ChatGPT, Midjourney, JasperAI a mnohé ďalšie. Neskôr v článku si niektoré z nich priblížime, ale najskôr trochu teórie.

Algoritmy AI sú schopné analyzovať obrovské množstvo údajov, aby pochopili preferencie používateľov, vzorce správania a trendy obsahu. Využitím strojového učenia a techník spracovania hovoreného jazyka môže AI pomáhať pri rôznych aspektoch tvorby obsahu sociálnych médií vrátane:

1. Generovanie obsahu:

Nástroje poháňané AI dokážu generovať text, obrázky a dokonca aj videá (SORA, na ktorú sa už veľmi tešíme) na základe vopred definovaných parametrov a požadovaných výsledkov. Tieto nástroje využívajú modely vyškolené na rozsiahlych súboroch údajov (tzv. BIG DATA), ktoré napodobňujú ľudskú kreativitu a vytvárajú tak pútavý obsah. Scary, vieme. 🙂

2. Spravovanie obsahu:

Algoritmy umelej inteligencie dokážu preosiať milióny kusov obsahu, aby vybrali relevantné príspevky, články a videá prispôsobené konkrétnemu publiku. To pomáha značkám udržiavať konzistentnú prítomnosť na platformách sociálnych médií bez toho, aby trávili hodiny manuálnym hľadaním obsahu.

3. Personalizácia:

AI umožňuje hyper-personalizované odporúčania obsahu analýzou užívateľských preferencií, histórie prehliadania a interakcií. Táto úroveň personalizácie zvyšuje zapojenie používateľov a podporuje pevnejšie prepojenie medzi značkami a ich followermi.

4. Optimalizácia výkonu:

Algoritmy umelej inteligencie dokážu analyzovať výkon kampaní na sociálnych sieťach v reálnom čase, identifikovať trendy a poznatky s cieľom optimalizovať obsahovú stratégiu, načasovanie a zacielenie pre maximálny účinok.

10 AI nástrojov, ktoré vám uľahčia život

1. ChatGPT

ChatGPT zrejme nepotrebuje vyčerpávajúci úvod, pretože sa dnes stáva už takmer synonymom pre „tvorbu obsahu AI“. ChatGPT je NLP (Natural Learning Processing) chatbot, ktorý dokáže porozumieť a vytvárať konverzácie a obsah v „ľudskej reči”, a to na základe príkazov, tzv. PROMPTov, a práve od kvality a toho, ako viete napísať tento prompt, sa odvíja aj to, aký výstup dostaneme.

Napriek tomu, že ChatGPT existuje verejne iba od konca novembra 2022, vyvolal medzi copywritermi a marketérmi obrovskú paniku ako predzvesť skazy, ktorá nás všetkých pripraví o prácu. ChatGPT je však stále iba stroj, a aj keď je v mnohých prípadoch užitočný, nenahradí skutočnú ľudskú schopnosť originálneho myslenia. Snáď. Nie, naozaj.


Zdroj: Social Media Collage

Použite ChatGPT na:

  • Generovanie nápadov a brainstorming
  • Štruktúru blogu
  • Posty na sociálne siete
  • Prípravu podkladov a prezentácií
  • Odpovede na emaily

Neodporúčame na:

  • Finálne znenia článkov
  • Faktické/historicky presné detaily. (Vždy dvakrát skontrolujte s aktuálnymi zdrojmi, pretože ChatGPT nepracuje s poslednými dátami!) Môže sa totiž stať, že ChatGPT nájde informáciu a použije ju, ale táto informácia nie je presná.

2. Dall-E

Stále od Open.ai, tvorcov ChatGPT, Dall-E je AI riešenie na vytváranie grafiky. Napíšete textové zadanie (prompt) s tým, čo by ste chceli vidieť, a Dall-E to vygeneruje. Špecializuje sa na realistické umenie, takže v ideálnom prípade vaše publikum na prvý pohľad nespozoruje, že content bol vytvorený pomocou AI.

Zdroj: Instagram @openai

Použite Dall-E na:

  • Vytváranie originálnej grafiky pre svoje blogové príspevky alebo grafiky pre sociálne siete.
  • Navrhovanie prototypov.
  • Elementy pre webovú grafiku.

Neodporúčame na:

  • Branding, teda akúkoľvek grafiku, ktorá je dôležitá pre vašu značku, napríklad logo alebo obalový dizajn. Áno, Dall-E ich dokáže vygenerovať, ale budovanie značky je viac než len pekný vizuál – nechajte túto časť na ľudí.

Napríklad sa s touto úlohou môžete obrátiť na nás v Kremse, kde sa s dizajnom a brandingom radi popasujeme.

3. Midjourney

Rovnako ako Dall-E, aj Midjourney je ďalšou aplikáciou AI grafiky. Ľahko sa používa, a tak je možné vytvárať umelecké diela v zásade kdekoľvek, dokonca aj na cestách z telefónu.

Na dosiahnutie požadovaného výsledku však treba určitú prax a zručnosť pri zadávaní špecifikácie výslednej grafiky, pretože každý parameter zaváži. Priehľadnosť pozadia, pomer strán, umelecký štýl a ďalšie sú nemenej dôležitými kritériami.

Zdroj: BOWWE

Použite Midjourney na:

  • Grafiky na sociálne siete.
  • Generovanie konceptov loga alebo nápadov na prezentácie, ktoré plánujete graficky sfinalizovať neskôr.
  • Grafické prvky, ktoré môžete používať naprieč svojimi návrhmi.

Neodporúčame pre:

  • Používateľov s nízkym počtom zadaní. Mesačné predplatné sa oplatí iba vtedy, ak AI na tvorbu grafiky využívate dennodenne.
  • Super realistické výsledky.
  • Tvorbu dizajnov, pri ktorých chcete dlhodobo zachovať konzistentný vizuálny štýl.

4. Heyday

Heyday je konverzačný chatbot s umelou inteligenciou, ktorý vám pomôže predávať viac pomocou automatizovaných služieb zákazníkom (ktoré majú ľudia dokonca radi). Heyday zároveň uľahčuje nakupujúcim aj spojenie s reálnym zamestnancom zákazníckeho servisu.

Heyday je schopný spracovať jednoduché otázky, ako je získanie sledovacích čísel a stavov zásielky, a dokonca aj sofistikovanejšie úlohy, ako je odporúčanie produktov, a to tak, že pochopí, čo zákazník hovorí.

Existujú však aj prípady, ktoré AI nedokáže vyriešiť, a takým je napríklad nešťastný či frustrovaný zákazník. Použitie Heyday na automatizáciu úloh s nižšou zložitosťou znamená kratší čas čakania na rozhovor s človekom o niečom, čo si vyžaduje naliehavú pozornosť alebo zložitejšiu interakciu.

Použite Heyday na:

  • Šetrenie priestoru zamestnancom zákazníckeho servisu na zložitejšie otázky.
  • Poskytovanie služieb zákazníkom 24 hodín denne, 7 dní v týždni bez potreby zamestnávania ďalších ľudí.
  • Vytvorenie interaktívnej sekcie FAQ.

Neodporúčame na:

  • Úplne nahrádzanie ľudských zástupcov služieb zákazníkom. Na riešenie komplexnejších problémov je totiž komunikácia stále potrebná.

5. JasperAI

JasperAI je populárnou alternatívou ChatGPT, ktorá sa špecializuje na generovanie textového obsahu pre články, sociálne médiá, skriptá a ďalšie. Jasper je výnimočný tým, že dokáže zaznamenať a pochopiť tón vášho brandu, a vygenerované materiály tak znejú jednotne a dôveryhodnejšie. Okrem vytvárania obsahu môžete Jasper použiť na preklad obsahu do 30 rôznych jazykov. Rovnako sa integruje aj s Dokumentmi Google a ďalšími populárnymi aplikáciami.

Zdroj: IsolatedMarketingNights

Použite JasperAI na:

  • Preklad obsahu s cieľom rozšíriť svoj globálny dosah.
  • Generovanie nápadov na obsah.

Neodporúčame na:

  • Textáciu super dôležitého obsahu. Nástroje AI sú užitočné na generovanie nápadov alebo občasnú (pred)prípravu obsahu, ale v prípade webových stránok, landing pages či veľkých kampaní určite radíme nechať zahviezdiť vašich ľudských kolegov.

Alebo tých našich! S performance marketingom, email marketingom aj so zložitejším web developmentom sa na nás neváhajte obrátiť. Kompletnú ponuku našich služieb si môžete pozrieť tu.

6. Podcastle

Podcastle je aplikácia na nahrávanie a úpravu podcastov poháňaná umelou inteligenciou pre podcasterov alebo YouTuberov, ktorí tvoria audiovideo a audio podcasty. Je možné nahrávať video a audio streamy a zároveň viesť virtuálne rozhovory až s 10 ľuďmi. Najväčšou doménou je úprava zvuku, ktorá automaticky vypína ticho, navrhuje, kde sa majú klipy orezať, a pomáha minimalizovať šum, pričom zaisťuje, že všetky skladby majú rovnakú úroveň hlasitosti.

Ak chcete spustiť podcast, ale nikdy ste neupravovali videá alebo zvuk v niečom ako Premiere Pro alebo iMovie, Podcastle je jednoduchý spôsob, ako začať v zmysle „Za málo peňazí veľa muziky.”

Použite Podcastle na:

  • Spustenie nového podcastu.
  • Jednoduchú úpravu zvuku a videa.
  • Klonovanie hlasu.

Neodporúčame na:

  • Platformy zamerané na video, ako napríklad kanál YouTube, kde pravdepodobne budete chcieť viac video efektov. Skúsení redaktori používajú aplikácie ako Premiere Pro, DaVinci a ďalšie.

7. Canva

Canva je dobre známa online aplikácia na úpravu grafiky, ktorá sa v posledných rokoch rozšírila na dizajn dokumentov, prezentácií, príspevkov na sociálne siete a ďalšie. Rovnako ako ostatné aplikácie, aj Canva za posledný rok pridala množstvo funkcií na vytváranie obsahu poháňaných AI, ktoré nazýva „Magic Design“.

Nahrajte akékoľvek existujúce médiá a Magic Design vám poskytne zodpovedajúce šablóny, ako sú šablóny sociálnych médií, grafiky cenových ponúk, dokumentov a ďalšie. Magic Design pracuje aj s textovými výzvami, takže pomocou niekoľkých slov môžete načrtnúť prezentáciu, infografický dizajn a ďalšie.

Zdroj: Canva

Použite Canvu na:

  • Akékoľvek grafické šablóny, ktoré potrebujete.
  • Editovanie existujúceho obsahu.
  • Zdieľanie a úpravu vizuálov svojej značky v rámci celého tímu.

Neodporúčame na:

  • Tvorbu brand identity od základov – úprimne, nečakajte zázrak. Zverte svoju kľúčovú grafiku ľuďom.

Alebo Kremse 🙂 Skicujeme, navrhujeme, kreslíme, dizajnujeme.

8. Synthesia

Synthesia je vaším riešením, ak chcete posunúť produkciu videa o level vyššie, ale nechcete ukázať svoju tvár alebo potrebujete s vytvorením video obsahu pomôcť. Synthesia vezme váš video scenár a premení ho na hotové video s avatarmi AI.

Využite jednu z ich špecifických šablón a rýchlo vytvorte skript s textovými výzvami, potom skontrolujte a upravte video pred publikovaním. To všetko v rámci Synthesia.

Zrejme si myslíte: Viac tých neosobných, bezhlavých robotických hlasov na YouTube, však? Vlastne vás zrejme prekvapí, ako prirodzene Synthesia znie a vyzerá. Môžete si dokonca vybrať formát videa „ako na to“ a zobraziť ukážku na obrazovke s prekrytím AI avatara. Dosť senzačné.

Zdroj: Synthesia

Použite Synthesiu na:

  • Vytváranie dlhších videí alebo návodov.
  • Klipy pre reels, TikTok a ďalšie krátke video kanály.

Neodporúčame na:

  • Rast vašej značky pomocou videa. Budete musieť investovať viac zdrojov a času do vytvorenia niečoho, čo skutočne prezentuje vaše hodnoty.

9. Murf

Ďalším nástrojom na generovanie zvuku je Murf, ktorý sa špecializuje na výstup skutočných, ľudsky znejúcich hlasov, ktoré čítajú vaše skripty. Znejú naozaj ľudsky? Nuž, áno. Na vytvorenie murfových AI hlasov boli použité hlasy reálnych skutočných ľudí.

Murf dokáže produkovať zvuk v štúdiovej kvalite v 20 jazykoch a dokonca klonovať váš vlastný hlas, čo zaručuje maximálnu autentickosť.

Zdroj: Murf

Použite Murf na:

  • Nahrávanie hlasových komentárov pre reels, TikTok a ďalšie sociálne videá.
  • Audio k podcastu.
  • Hlasový komentovaný obsah k videám alebo prezentáciám.

Neodporúčame na:

  • Budovanie vašej značky. Opäť, aj keď veľa AI nástrojov dokáže neuveriteľné veci, ktoré sa blížia k reálnym ľudským výkonom, nateraz však nič nenahradí skutočného človeka a jeho tvár alebo hlas, s ktorými si followeri značku častokrát spájajú.

10. Descript

Descript je komplexná platforma na úpravu podcastov a videa, ktorá ponúka funkcie ako prepis, podcasting, nahrávanie obrazovky, štúdiový zvuk, odstraňovanie slov, titulky a ďalšie.

Funkcia titulkov umožňuje používateľom prepísať podcasty a videá v priebehu niekoľkých minút a potom upraviť písmo, farbu, umiestnenie, pozadie a iné. Prepisy sú ponúkané v 22 jazykoch a hovorený jazyk dokáže Descript automaticky rozpoznať.

Zdroj: Descript

Použite Descript na:

  • Titulkovanie podcastov a blogov (Používatelia majú prístup až k hodine prepisu mesačne zadarmo.).
  • Úpravu zvuku a strihanie videa.

Neodporúčame:

  • Ak ste úplný začiatočník. Aplikácia doposiaľ nie je úplne intuitívna a základy na editovanie videa sú preto potrebné.

Na čo netreba zabudnúť, ak využívate AI pri vytváraní obsahu na sociálne siete?

1. Definujte svoje ciele:

Pred integráciou AI do stratégie sociálnych médií si jasne definujte svoje ciele a zámery. Či už ide o zvýšenie povedomia o značke, zvýšenie návštevnosti webových stránok alebo zvýšenie predaja, zosúlaďte nástroje AI so svojimi všeobecnými marketingovými cieľmi.

2. Vyberte si správne nástroje:

Na vytváranie obsahu sociálnych médií je k dispozícii množstvo nástrojov poháňaných AI. Vyhodnoťte rôzne možnosti na základe funkcií, jednoduchosti použitia a kompatibility so svojimi existujúcimi systémami.

3. Trénujte svoju AI:

Ak chcete zabezpečiť optimálne výsledky, trénujte svoje modely AI pomocou vysokokvalitných údajov relevantných pre svoju cieľovú skupinu a odvetvie. Neustále zdokonaľujte a aktualizujte vybrané AI, aby ste sa prispôsobili meniacim sa trendom a preferenciám spotrebiteľov.

4. Zachovajte ľudský dohľad:

Aj keď AI dokáže zefektívniť procesy tvorby obsahu, je nevyhnutné zachovať ľudský dohľad, aby sa zabezpečila autentickosť a relevantnosť vášho obsahu. Ľudia vedia poskytnúť kreativitu, kontext a emocionálnu inteligenciu, ktorá u AI môže chýbať.

5. Monitorujte a opakujte:

Pravidelne monitorujte výkon svojich kampaní na sociálnych sieťach založených na AI a opakujte ich na základe zhromaždených poznatkov. Experimentujte s rôznymi formátmi obsahu, stratégiami správ a segmentmi publika, aby ste v priebehu času optimalizovali výsledky.

Rovnováha medzi automatizáciou a ľudskou kreativitou

AI jednoznačne prináša revolúciu do tvorby obsahu sociálnych médií, ale to, že existujú nástroje poháňané AI, neznamená, že ich musíte použiť pre každý príspevok alebo projekt. Ak vyjadrujete názor alebo rozprávate osobný príbeh, musíte ho napísať sami, inak vám ho nikto neuverí.
Efektívnym využitím nástrojov a techník AI môžete zefektívniť procesy tvorby obsahu, zvýšiť angažovanosť a dosiahnuť zmysluplné výsledky na platformách sociálnych médií, ale vaši fanúšikovia a sledovatelia budú chcieť z času na čas vidieť aj niečo osobnejšie zo života vašej značky. Netreba určite zabúdať na to, že ľudské príbehy pomáhajú budovať spojenie. Používajte teda nástroje AI inteligentne a s mierou. 🙂

Potrebujete zviditeľniť svoju značku online a zvýšiť predaj svojich produktov a služieb? Budeme vaším partnerom na ceste za úspechom! Napíšte nám tu.





Komentáre

Comments are closed.






Kremsa Digital s.r.o.
Námestie hraničiarov 37
851 03 Bratislava
Slovakia