Kremsa Digital

Kremsa: môj prvý Governance Meeting bol chaos

07.09.2017

Kremsa: môj prvý Governance Meeting bol chaos
Vraví sa, že je lepšie raz zažiť ako stokrát počuť. Po niekoľkých teoretických stretnutiach, ako budeme zavádzať zmeny, aby sme prešli na Teal, organizáciu bez šéfov, som na vlastnej koži zažila ochutnávku z praxe. Znie pre vás fungovanie firmy bez manažmentu ako chaos? Prvý meeting chaos bol.

Governance Meeting podľa teórie

Skôr než vám odhalím, ako to celé prebiehalo, dovoľte mi zasvätiť vás do základnej podstaty Governance Meetignu. Celý proces funguje v niekoľkých kolách.

  1. Formulácia návrhu: Osoba objasní problematiku a navrhne riešenie.
  2. Otázky pre objasnenie: Ktokoľvek sa môže pýtať na objekt riešenia. Otázky by mali slúžiť iba pre objasnenie problematiky. (Otvorená diskusia zatiaľ nie je dovolená.)
  3. Reagovanie: Každý účastník meetingu dostáva priestor a môže reagovať na navrhnuté riešenie. (Otvorená diskusia zatiaľ nie je dovolená.)
  4. Doplňujúce otázky: V prípade, že existujú nejaké nejasnosti v tíme ohľadom navrhnutého riešenia, teraz je priestor pre doplňujúce otázky. (Otvorená diskusia zatiaľ nie je dovolená.)
  5. Námietky: Prichádza otázka: „ Myslíte si, že výsledné riešenie by mohlo nejakým spôsobom uškodiť firme?“ Prijímajú sa námietky, ale nedochádza k diskusii.
  6. Integrácia: V prípade, že existujú nejaké námietky, otvára sa diskusia a hľadá sa riešenie, ktoré by ju odstránilo. Dochádza ku konečnému záveru.

Konečný verdikt, na ktorom sa celý tím zhodne nemusí vyriešiť všetky problémy. Jeho úlohou je vyriešiť jeden konkrétny problém tak, aby neohrozil chod projektu. Osobne považujem za nezvyčajné, že diskusia bola povolená až na konci stretnutia. Keď si na to však spätne spomeniem, rozumiem, že vďaka tomu sme sa nakoniec dokázali sústrediť na jednu konkrétnu vec.

Governance Meeting v praxi

Mal to byť jeden z našich klasických meetingov, kde cieľom bolo prísť s novými nápadmi, diskutovať a nájsť najlepšie možné riešenie. Tentokrát sme však mali v tíme nové roly. Facilitator (koordinátor meetingu), Secretary (zaznamenávateľ postupov), Lead-ink (líder projektu) a spolupracujúci na projekte. Stretnutie bolo vedené podľa Teal postupov a presne tam sa to začalo komplikovať. Príliš sme sa sústredili na to, aby sme „hrali podľa Teal pravidiel“ a namiesto kreatívnych nápadov prichádzali nedorozumenia. Zamotali sme sa takým spôsobom, že sme nevedeli ako ďalej. Presne po hodine meetingu bolo na konte presne nula riešení. Vyčerpaní a bezradní. Nevedeli sme plávať v týchto vodách. V ten moment, ale Dan položil veľmi dobrú otázku: „Chcete dať Tealu šancu a skúsiť to?“ Každý z nás odpovedal, áno. Myslím, že tam sa to všetko zlomilo. Nikto nepovedal, že to bude ľahké. Dôležité je, že takúto zmenu chceme. Zabudli sme na všetko, čo sa poslednú hodinu riešilo a začali sme od nuly. Teda, nie, že by sme toho mali viac. Odrazu padol dobrý nápad, ktorý nás naštartoval. Spustila sa diskusia a príval vylepšení. Po druhej hodine bol na stole zaujímavý koncept. Prvý aj druhý pokus bol vedený podľa Teal princípov. Prečo bola teda prvá hodina peklom a druhá efektívnym využitím času? Jednoducho sme si Governance Meeting prispôsobili a použili jeho voľnejšie prevedenie, ktoré tímu sedelo viac. A o tom je Teal. Máte kostru, ktorá vám pomôže vytvoriť z vašej klasickej organizácie Self Managed Organization, a zároveň nie ste spútaní v jej procesoch, ale môžte si ju prispôsobiť na mieru. V konenčnom dôsledku to bol zaujímavý meeting, spočiatku síce frustrujúci a ťažkopádny, ale našťastie sme sa tým dokázali prehrýzť a budúci meeting bude mať už o niečo dynamickejší spád.

Nie sme odborníci, ktorí sa neomylne vyznajú v Self Managed Organization. Stále sa učíme, čo je ale dôležitejšie, chceme sa učiť. A čo naučil posledný meeting mňa?

Lekcia č.1: Prispôsobte si procesy vo firme tak, aby sedeli ako dobre padnúce topánky.

Lekcia č.2: Organizujte Governance Meeting, keď máte jasnú predstavu a návrh riešenia. Ak však potrebujete príval nápadov z každej strany, stretnite sa radšej na spoločnom brainstormingu.

Viac o tom, ako viesť Governance Meeting nájdete na https://www.holacracy.org/governance-meetings.





Komentáre






Kremsa Digital s.r.o.
Námestie hraničiarov 37
851 03 Bratislava
Slovakia