To však tiež vyžaduje skúsenosti s tvorbou videa, ktoré sa tiež nedajú nadobudnúť zo dňa na deň. To už je ľahšie napísať tie dva milióny slov. Ale kto by to na internet čítal…
Najlepšou možnosťou, a to nie len z pohľadu náročnosti vytvorenia, je live stream video. Stačí Vám mobil s kamerou a internetové pripojenie. Je to však už úplne iný koncept ako klasické video, ale v súčasnosti omnoho silnejší a povieme si aj prečo.
Live stream video je cesta ako sa prihovoriť publiku spôsobom “jeden na jedného” a vytvoriť si nový druh vzájomného vzťahu. Využívajú ho veľké a malé značky, blogeri, ale aj obyčajní užívatelia. V poslednej dobe sa dvíha vlna používania live stream videa a vzhľadom na nasledujúce štatistiky používania online videa, môžeme čakať fascinujúce výsledky aj od živých prenosov:
- Online video prináša nárast organickej návštevnosti až o 157%
- Video pozretia tvoria až 50% celkovej návštevnosti z mobilných zariadení.
- 90% online nákupcov sa vyjadrilo, že video od predajcu im pomáha urýchliť ich nákupné rozhodovanie
Podľa týchto štatistík je zreteľné, prečo aplikácie ako Snapchat, Periscope alebo Meerkat zaznamenali rapídny nárast. Taktiež tu máme nového hráča na trhu – aplikácia Blab -, ktorá raketovým tempom dobieha už etablovanú konkurenciu.
Poďme sa teda pozrieť na live stream platformy, ktoré v súčasnosti existujú.
1. Periscope a Meerkat
Bolo by naozaj ťažké odignorovať týchto dvoch silných hráčov, ktorý sa na trhu objavili ako blesk z jasného neba. Tieto dve aplikácie majú rozdielne mená, ale sú si podobné v mnohých smeroch a zároveň sa v zásadných veciach odlišujú.
Obidve Vám umožňujú viesť real-time konverzáciu s Vašimi užívateľmi. Publikum sa počas live-stremu môže pýtať otázky a postovať komenty, ktoré sa objavujú každému na obrazovke a vy môžete okamžite reagovať. Samozrejme neodpisujete, ale odpovedáte priamo hovoreným slovom 😉
Taktiež majú obidve aplikácie prepojenie na Twitter, čiže to môžete rovno streamovať na svoje konto. Periscope je dokonca Twitterom vlastnený, takže je v tejto vymoženosti o krok vpred pred Meerkatom.
Na Periscope môžete streamovať najviac 24 hodín a ak si to prepojíte s aplikáciou katch.me, tak si každý jeden broadcast môžete aj ukladať.
Užívatelia Meerkatu si môžu videá ukladať priamo do svojich telefónov a ďalej ich automaticky uploadovať na YouTube, Vimeo alebo DailyMotion.
2. Facebook Live
Ak ste na Facebooku ešte live stream nevideli, tak na Facebook asi nechodíte 🙂 Ten má možnosť “live video” implementovanú priamo v sebe a nemusíte chodiť nikam inam alebo pátrať po vhodnej appke. Navyše tu máte aj najväčšie publikum.
Stačí, keď si otvoríte Facebook aplikáciu v telefóne a začnete písať nový post. V ikonkách dole máte obrázok panáčika, ktorý reprezentuje live feed.
Výhody live streamu na Facebooku spočívajú hlavne v tomto:
- Počas vysielania videa vidíte, koľko ľudí ho sleduje. Taktiež vidíte ich komenty a mená.
- Hneď ako video skončí, je automaticky uložené na Vašej časovej osi.
- Odtiaľ ju môžete zdieľať, twítovať, embedovať, postovať a v podstate môžete robiť všetko, čo Vám sociálne siete a internet umožňuje.
3. Snapchat
Táto appka je viac o “Live Stories” ako o vysielaní živého videa. Ak túto aplikáciu nepoznáte, tak Vám aspoň z rýchlika predstavíme jej pozadie. Myšlienka, na ktorej táto aplikácia stojí je okamžité mazanie obsahu. Vaše “príbehy” (fotky, texty, videá), žijú na internete iba 24 hodín a potom sú automaticky zmazané. Na úplných začiatkoch snapchatu to bolo iba 7 sekúnd 🙂
Demografia užívateľov nie je až taká perfektná pre biznis, ale keď sa do Snapchatu ponoríte, objavíte množstvo priestoru, kde si určite nájdete svoje miestečko. Ak sa chystáte na cieľovku mladšiu ako 25 rokov, tak Snapchat je to, čo hľadáte.
Stačí sa inšpirovať značkami ako je napríklad Taco Bell a iné, ktoré už na Snapchate majú svojú “success story”.
4. Blab
Blab je ďalšou alternatívou, ktorá sa vrhla do sveta “live stream videa” naozaj s vervou. Hoci ponúka presne také isté vysielacie možnosti ako Meerkat alebo Periscope, nájdete tu jednu malú odlišnosť.
Blab ponúka verejný video chat pre štyri osoby. Namiesto toho, aby ste videli na obrazovke iba jednu osobu. Vidíte ich rovno štyri. Obrazovka sa pekne rozdelí a publikum môže vidieť do tváre až štyrom Vašim predstaviteľom.
Dokonca majú užívatelia možnosť pripojiť sa na chat a svoju otázku alebo koment povedať do živého prenosu. Blab je presne tá aplikácia, ktorú potrebujete pre robenie rozhovorov za aktívneho angažovania publika.
5. Google Hangouts
Tento nástroj nám koluje v gmailovej schránke už zopár rokov. Stavíme sa, že ho ale zatiaľ nikto poriadne nevyužil a radšej skočíte na Skype.
V skutočnosti je používanie hangoutov naozaj jednoduché a to špeciálne odvtedy, čo migrovali mimo Google+ 🙂
Najčastejšie ich využívajú biznis tímy v rámci firmy. Hangouts Vám umožňujú Face-to-face komunikáciu, posielanie správ a súborov a hlavne zdieľanie obrazovky.
Ak by ste chceli vyskúšať niečo iné, tak sa pozrite na Slack.
Existuje samozrejme mnoho iných nástrojov, ale tieto sú naozaj TOP. Vyberte si teda, ktorý Vám najviac vyhovuje a v budúcom blogu si povieme o tom, ako využiť ich potenciál a predstavíme si zopár ideí, ako spraviť live stream naozaj nadupaný.