Kremsa Digital

Ako využiť 360 stupňové video v marketingu?

10.11.2015

Ako využiť 360 stupňové video v marketingu?
360 stupňové video na Facebooku alebo Youtube produkuje ešte lepší reach a engagement ako obyčajné video.

Každý z nás už používa na sociálnych sieťach video médium. Dokonca aj obrázky, ktoré by Vás v minulosti ani nenapadlo animovať, už radšej dávate do videa, kvôli lepšiemu reachu, engagementu a podobne.

Určite ste už počuli a skúšali 360 stupňové video na Facebooku alebo Youtube a zdalo sa Vám až neuveriteľné ako obyčajné video na sociálnych sieťach dokázalo zo seba dostať ešte viac ako by sa od neho čakalo. Navyše produkuje ešte lepší reach a engagement ako obyčajné video.

Čo je to vlastne to 360 stupňové video?

Občas ho zvykneme označovať aj ako VR video (virtuálna realita). Je to v podstate klip natočený v sférickej scenérii, kde kamera nahráva všetky možné uhly, ktoré jej prostredie umožňuje.

Keď pozeráte 360 stupňové video, tak viete interagovať s prostredím a vybrať si obsah, na ktorý sa chcete pozerať. Na počítačoch umožňuje takéto video prehrávať Chrome, Opera alebo Firefox. Stačí len kliknúť na prehrávajúce sa video, držať tlačítko myšky a ťahať ňou. Takýmto spôsobom sa v prostredí videa otáčate na Váš zvolený uhol. Na mobiloch je tento zážitok ešte silnejší, keďže gyroskop Vám  dovoľuje otáčať sa vo videu jednoduchý otáčaním smartfónu.

360 stupňové videá nie sú vôbec novinkou na sociálnych médiách a YouTube ich na svojom portáli uviedol už v Marci tohto roku a pre video reklamu ich sprístupnil o pár mesiacov neskôr. Odvtedy sa odvážilo len zopár spoločností natočiť takéto video a uviesť ním publikum do úžasu. Facebook tiež na seba nenechal dlho čakať a nedávno túto technológiu taktiež sprístupnil a nastolil tak nový trend na sociálnych sieťach, ktorý sa začína odzrkadlovať aj na reálnych produktoch v našich obchodoch (3D kamery dostupné pre obyčajných užívateľov).

Ako teda vyprodukovať 360 stupňové video?

Vytvorenie takého videa je ešte jednoduchšie ako si v skutočnosti myslíte. Najdôležitejšie je mať kameru alebo viacej kamier, s ktorými dokážete nahrať 360 stupňový obraz. na trhu sú k dispozícii kamery s viacerými snímacími šošovkami usporiadanými do kruhu – Ricoh ThetaReal Tech360CamNokia Ozo alebo Bublcam. Alebo si požičiate 4 GoPro kamery a vyrobíte si k nim konštrukciu, na ktorú ich do kruhu pripevníte 🙂 Pri niektorých produktoch sa dajú využiť aj 3D programy, v ktorých si produkt alebo scénu vymodelujete a naanimujete. Pri renderi nastavíte sférickú kameru a voilà, video je na svete aj bez použitia špeciálnej kamerovej techniky.

Keď už máte takýto 360 stupňový materiál natočený, stačí si stiahnuť špeciálny softvér – napríklad VideoStitch štúdio, ktorý Vám do zdroja videa zakomponuje informáciu o tom, že video je 3D. Tento softvér je k dispozícii zadarmo a má aj editačné nástroje. Ak máte menšie programátorské skúsenosti, 3d informáciu zvládnete do videa naskriptovať aj vy. Potom takéto video uploadnete na Facebook alebo YouTube, ktorý automaticky zistí, že video je 3D a zečne ho tak aj servírovať. Netreba nič špeciálne zaklikávať.

Kde a ako využiť 3D video?

Ako sme už spomínali, 3D video sa dá využiť na milión spôsobov. Či už si pripravíte produktové, destinačné alebo len brandové video, vždy sa nájde množstvo príležitostí ako túto technológiu použiť. Pre nášho klienta pripravujeme produktové video, pri ktorom využívame 3D modeling a animácie, tak sme rovno skúsili vyrendrovať jednu scénu aj pomocou sférickej panoramatickej kamery a rovno túto technológiu otestovať prostredníctvom YouTube. Ako to celé vyzerá si môžete pozrieť v našom preview videu tu nižšie, ktoré slúži len ako test.

1. Ukážte Váš produkt

Nescafé je jedna z prvých spoločností, ktorá vycítila marketingový potenciál v tejto technológii. Nescafé prostredníctvom videa ukazuje divákom ako je jej káva pestovaná a produkovaná. V nasledujúcom videu – je len jedným zo série videií – spoločnosť ukazuje prvý krok výrobného procesu: zbieranie kávových bôbov. Spustite video, kliknite kurzorom na obraz a držte a ťahajte myškou.

Kampaň dopĺňala mobilná aplikáciea pre iOS a Androidy, ktorá obsahovala aj ďalšie videá. Táto kampaň nepriniesla Nescafé len brand awareness v podobe ukazovania užívateľom aká je Nescafé káva čerstvá a prírodná, ale generovala aj množstvo leadov.

Ďalšou spoločnosťou, ktorá objavila čaro 360 stupňových videí pre svoje produkty je Mercedes. Počas tohtoročnej IAA Motor show vo Franfurkte prezentoval niektoré koncepty áut ako aj ostatné modely. Mercedes chcel skúsenosť s týmito autami ukázať aj mimo výstavnej haly a podeliť sa o ne aj s tými, ktorí neboli na výstave. Vytvorili tak video ako spôsob zvýšenia angažovanosti užívateľov a rozšírenia ich posolstva.

2. Promujte destináciu

Panorámy a virtuálne prehliadky pre turistické destinácie alebo ubytovacie zariadenia fungujú už dlhšie roky. Letecká spoločnosť Qantas absolvovala veľmi úspešnú 360 stupňovú video kampaň, ktorá promovala Austráliu ako populárnu turistickú destináciu.

V nasledujúcom videu sa Qantas nesústreďuje len na lokáciu, ale taktiež necháva diváka zažiť to, čo znamená cestovanie s Qantasom. Video obsahuje zábery z kokpitu lietadla počas letu a pristávania a taktiež záber z kabíny pre pasažierov.

Nemusíte byť multi-milionárska globálna spoločnosť, aby ste mohli použiť túto technológiu. 360 stupňové videá začínajú byť populárne aj medzi obyčajnými cestovateľskými bloggermi a YouTubermi, ktorí často majú limitované rozpočty a technologické zdroje. Častokrát diváci dôverujú viac obsahu ak z neho cítia osobné prepojenie. A tieto videá Vás vťahujú priamo do deja a príbeh cítite spolu s jeho aktérmi.

3. Podeľte sa o Vaše zážitky

Kto nemá rád akčné videá z neuveriteľných situácií, ktoré dokáže vyprodukovať len zopár adrenalínových jedincov? Veľa z nás nemá schopnosti alebo guráž robiť veci ako bungee jumping alebo sky diving. Ale stále nás zaujíma ako sa človek cíti pri zažívaní takýchto extrémnych adventúr.

Presne ako by ste predpokladali, tak Red Bull bol prvý, ktorý si adoptoval túto technológiu pre svoje promo videá. Držiac sa svojej stratégie extrémnych športov pri promovaní svojho energetického nápoja, absolvoval tento technologický video krok, aby dovolil užívateľom byť súčasťou týchto neskutočných zážitkov.

Zážitkové športy môžu byť výborným nástrojom na promovanie outdoorových lokácií v oveľa aktívnejšej forme. Nórsky turistický úrad využil túto technológiu v spolupráci s Red Bullom.

4. Posilnite svoj video blog

Určite poznáte Zacha Kinga, ktorý je internetovou celebritou v oblasti tvorbe mikro videí obsahujúce mágiu a triky.

Teraz začal Zach robiť aj 360 stupňové videá s rovnakým obsahom. Vizuálne triky urobil ešte kúzelnejšími a dosiahol vyšší wow efekt. Taktiež umožnil divákom byť súčasťou jeho mágie.

Ostatní video bloggeri s tradičnejším prístupom k obsahu, používajú 360 stupňové video k tomu, aby sa diváci stali súčasťou ich príbehu. Takto si neuveriteľne dvíhajú angažovanosť a reach na svojich videách.

Toto je prípad Louisa Cole-a, ktorý denne natáča videá z jeho cesty okolo sveta. V nasledujúcom videu môžete vidieť ako sa dá obyčajná téma spracovať do vyšších vizuálnych levelov, ktoré umožnia divákovi aspoň na chvíľu byť súčasťou jeho cesty.

5. Ukážte eventy

Promovanie eventu zvyčajne vyžaduje ukazovanie obrázkov a videí toho, čo môžu ľudia na evente očakávať. Čo môže byť lepšie ako rovno nechať ľudí byť na chvíľu súčasťou tohto eventu?

Keď YouTube vypustil v marci možnosť 360 stupňových videí, tak jeden z prvých eventov, ktorý využil túto možnosť bol nesmrteľný Tomorrowland, jeden z najväčších elektronických hudobných festivalov na svete.

Nasledujúce video bolo vskutku úplne prvé 360 stupňové video, ktoré bolo uploadnuté na YouTube.

6. Produkujte krátke filmy

Ďalšou zaujímavou aplikáciou tejto technológie je natáčanie krátkych filmov. Myšlienkou nie je ani robiť priame promovanie značky, ale radšej necháva divákov stať sa súčasťou príbehu, v ktorom sú priamo umiestňované produkty.

Túto aplikáciu využíva spoločnosť Mini vo svojej kampani Mini Connected, ktorá je sériou krátkych filmov, ktoré Vás vtiahnu do deja.

Mini taktiež touto kampaňou sleduje získavanie leadov ponúkaním voľných voucherov pre užívateľov, ktorí chcú filmovú skúsenosť transformovať do reality.

Spoločnosť Dimension Gate sa venuje priamo videám vo virtuálnej realite a prišla na zaujímavú myšlienku ako promovať svoju značku. Radšej ako využívať tradičný demo reel na ukázanie ich najlepších prác, tak vytvorila sériu krátkych horrorových filmov s cieľom generovať viralitu, ktorá poslúži k lepšiemu verejnému vystaveniu značky. Tu je jedna horrorová ukážka.

7. Spravte si hudobné videoklipy

Veľa umelcov začína používať 360 stupňové video práve kvôli jeho populárnosti a dobrým výsledkom. Poznáte to, čím viac počúvate nejaký song, tým hlbšie sa ukladá do Vašej pamäti a vy sa ho potom neviete zbaviť. V súčasnej dobe sa to už nestáva tak často, keďže je nespočetné množstvo kanálov odkiaľ na nás prúdi nová a nová muzika. Aby ste počúvali jednu pesničku stále dookola museli by ste byť skalopevný fanúšik.

Tento problém rieši 3D video. Môžete vidieť všetko, čo sa v klipe deje a veľa divákov si ho pozrie znovu a znovu práve kvôli tejto vymoženosti, aby uspokojili svoju zvedavosť. Švédsky DJ Avicii to zvládol v tomto videoklipe.

Wild Child je naopak indie skupina s malým budgetom, ale napriek tomu si tiež vytvorili svoj 360 stupňový videoklip, ktorý Vás naozaj uchváti.

Wild Child – Rillo Talk (Virtual Reality)

Virtual Rillo Talk what! We had a really weird afternoon making this video – never thought we'd be able to see it like this. -on some phones (Android for sure), you can move the screen to get your 360 perspective on#onioncreekproductions #foolsandfriends #wildchild #fools #austin #rillotalk #cleanbillmusic #360video #tinyplanet #virtualreality #360gopro #goproDirected by Aaron BrownDP/Editor Ben Bloomwww.onioncreekproductions.com

Posted by Wild Child on Dienstag, 6. Oktober 2015

8. Dajte do toho televíznu show

Nie každý ju má, ale veľké televízie s tým môžu odpáliť novú éru pozerania show.  Aj keď sedíte za počítačom, tak sa môžete cítiť ako skutočný divák.

Strictly 360 degree video

You've GOT to see this. Immerse yourself in Sunday's Pro Group dance with this amazing interactive 360 degree video, and feel like you're on the Strictly Ballroom floor. If you can't play this, try in YouTube: bbc.in/Strictly360

Posted by BBC Strictly Come Dancing on Sonntag, 4. Oktober 2015

 

Ďalšou skvelou aplikáciou 360 stupňového videa je v dokumentárnych filmoch. Naozaj úchvatné. Veď pozerajte.





Komentáre






Kremsa Digital s.r.o.
Námestie hraničiarov 37
851 03 Bratislava
Slovakia